Kurban Bayramı Yaklaşırken -2-

İLMİHAL BİLGİLERİ Yorum Yaz

Vekâlet yoluyla kurbanını bir başkasına kestirmek caiz midir?

Mal ile yapılan ibadetlerde vekalet caizdir. Kurban da mal ile yapılan ibadetlerden birisidir. Dolayısıyla kişi kurbanını kendi kesebileceği gibi, vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir.

Vekalet yoluyla kurban kestiren kişi kendi bulunduğu yerde birisine vekalet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekalet verebilir. Vekalet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile verilebilir.

Hayvanı kurban ederken gözetilecek hususlar nelerdir?

· Hayvan, kesim yerine incitilmeden götürülür, kesileceği zaman da kıbleye karşı ve sol tarafı üzerine yatırılır.

· Kurban sahibinin kurbanını bizzat kendisinin kesmesi veya Müslüman birisine kestirmesi ve kesim esnasında da orada hazır bulunması müstehaptır.

· Kurbanı kesen kimse hayvana eziyet vermemeye dikkat etmelidir. Bıçak hayvana gösterilmemelidir. Kullanılacak bıçak keskin olmalıdır. Kıbleye karşı yatırılan hayvan, sağ elle tutulan bıçakla kesilirken “Bismillahi Allahü Ekber” denir.

· Kurbanı başkasına kestiren kimse de, hayvan kesilirken besmeleye iştirak eder. Kurbanı kesen kimse keserken Allah’ın adını zikretmeyi (besmele) kasten terk ederse Hanefî mezhebine göre bu hayvanın eti yenilmez.

· Kesilen hayvan fazla acı duymaması için, hareket hali sona ermeden onu yüzmemelidir. Kurban sahibi, kurban kesildiği gün, ilk yemeğini kurbanın ciğerinden seçmesi güzel bir davranıştır.

· Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) kurbanlığın kesilmesi ile ilgili şöyle buyurmuştur; “Allah her şeyin ihsanla (Allah’ın teftişine arz ediliyor gibi) yapılmasını kabul etmiştir: öyle ise bir hayvanı boğazlarken, ihsan hissi ile kesin, içinizden kurban kesen kimse bıçağını iyice bilesin ve keseceği hayvanını rahat ettirsin.” (Müslim, Sayd, 57; Ebu Davud, Edahî, 11.)

· Sığır, manda, koyun ve keçi cinsinden hayvanlar yatırılıp çenelerinin hemen altından boğazlanır. Bu şekilde kesilmelerine “zebh” denir. Deve ise ayakta sol ön ayağı bağlanarak göğsünün hemen üzerinden kesilir ki, buna da “nahr” denilir. Kesim işlemi boğazın iki tarafındaki şah damarları, yem ve yemek borusu kesilerek yapılır ve hayvanın kanı iyice akması için bir süre beklenilir.

kurban004

Taksitle kurban alınabilir mi?

Kişinin kurban ibadetini yetine getirebilmesi için, mülkünde bulunan bir hayvanı kesmesi gerekir. Bunun için önemli olan yapılan alışverişle kişinin, kurban olarak keseceği hayvana sahip olmasıdır. Yani almak istediği hayvanın parasını ister peşin olarak versin, isterse taksitlere böldürerek hayvanı satın alsın, her iki durumda da hayvana sahip olacak ve o hayvanı kurban olarak kesebilecektir.

Deve veya sığırı birden fazla kimse keseceği zaman nelere dikkat etmelidirler?

· Kurbanı kesecek olan kişilerin hepsinin kurban kesmeye ehil olmaları lazımdır.

· Sayılarının yediyi geçmemesi gerekir. Çünkü bu konuda nas vardır.

· Bunların her biri kurbanlık hayvanı alırken, Allah rızası için kurban kesme niyetini taşımalıdırlar. Yoksa içlerinden birisi et yemek için katılsa hiçbirisinin kurbanı caiz olmaz.

· Kurbana ortak olanların hiçbirisinin hissesi, yedide birden az olmamalıdır. Aksi durumda bunların kurbanı caiz olmaz.

· Kestikleri kurbanın etini terazi ile ve eşit olarak paylaşmalıdırlar. Göz kararı taksim etmeleri caiz değildir.

· Bir kimse kurban etmek niyeti ile bir deve satın alıp, sonra o devede başkalarını da ortak yapsa, bu istihsanen caiz olur. Çünkü semiz bir sığır veya deve bulan kimsenin hemen altı kişiyi bulması zordur.

[Kaynak:Hikmet.Net]

4 Yorum Yapılmış “Kurban Bayramı Yaklaşırken -2-”

 1. Serzeniş Meraklısı Says:

  güzel bilgiler paylaşmışsın papatyacıım,
  önemli konularda insanlarımız yaptığı yanlışları kabullenmeyip “ben”ci oluyor ve doğruları yalanlıyor çoğu zaman =) umarım bu bilgiler hedefine ulaşır, teşekkürler… O:-)

 2. Hansa Says:

  Canım teşekkürler yazı için hatırlıyoruz bilsekde.
  Aşağıdaki pasta süper.Eline sağlık. :present:
  (hediye paketide Esmadan sana)

 3. klasiktatlar Says:

  Yine güzel bilgileri paylaşıma sundunuz, yararlandım. Teşekkürler..

 4. Arzuhâl Says:

  Benim kurbanım da vekalet yoluyla kesilecek. Hatta İstanbul’da değil de memleketim olan Kocaeli’de. Bu sene böyle uygun gördüm, bazı özel sebeplerden dolayı.

  Vekalet olayı gerçekten de mühim bir konu. vekalet verilen kişilere çok dikkat etmek lazım. Eğer herhangi bir kurumda bağış olarak kesiliyorsa gerçekten kurbanın kesilip kesilmediğini anlamak lazım. Ve etin nerelere gittiğine tabii. :bashful:

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk