Muharrem Ayı/Hicri Yılbaşı 1436

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

yeni yıl! 1433 :)

Allah kısmet ederse yarın Muharrem ayının  biri, yani hicri yılbaşımız. Bu gece yani Zilhicce’nin son gecesi ve yarın çok önemli günlerden. Mümkünse ibadetle geçirmeye çalışmalıyız. Hiç birşey yapamıyorsak bile oturduğumuz yerde estağfirullah çekebiliriz..

Bu gece akşam ve yatsı arasında iki rekatlık bir namaz kılınabilir.

“Namaza niyet etmeden, şu dua okunur :

“Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi hakkımızda mübarek kıl; afv-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar kıl; dünyevi ve uhrevi saadetlere nail eyle.”

Duadan sonra, Allah rızası için iki rekat namaza niyet edilir.

Her iki rek’atte 7 fatiha, 7 ayetel kürsi, 7 ihlas-ı şerif okunur. Namazdan sonra ;

11 defa; “La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, Lehu’l-mülkü ve lehu’l-hamdu yuhyi ve yumit. Ve huve hayyun la yemut. Biyedihi’l-hayr. Ve huve ala kulli sey’in kadir.” 11 istigfar-ı şerif, 11 salavat-ı şerife okunup dua yapılır.

Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak faziletli bir ibarettir. 10 günlük orucu tutamayalar, mümkünse 9-10-11. günler veya 9-10 veya 10-11.günleri oruçlu geçirebilir.

MUHARREM AYI

İman ve ibadet bilincinin derinleştiği, din kardeşliğinin duygu ve davranışlara yansıdığı, mahşer tablosunun an be an yaşandığı müstesna zaman dilimlerinden biri olan ve Zilhicce ayında gerçekleştirilen Kurban Bayramı ve Hac ibadeti sona ermiş, Sevgili Peygamberimizin “Şehrullah: Yani, Allah’ın Ayı” diye nitelendirdiği Muharrem ayına girilmiştir.

“Muharrem” ayı, İslâmî (hicrî-kamerî) senenin birinci ayı ve Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Kıymet verilen dört aydan diğerleri ise, Zilka’de, Zilhicce ve Receb aylarıdır. (Tevbe sûresi, 36. âyet)

Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır. Bu sebeple gerek İslâm’da, gerekse İslâm’dan önce Muharrem ayına ayrı bir önem verilmiştir. Nitekim Peygamberimiz bir hadislerinde: “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır.” (1) buyurmuştur.

Ayrıca Peygamberimiz sallalahu aleyhi ve sellem, bu ayın Aşure günü olarak bilinen onuncu gününü, bir öncesi ve sonrası ile oruçlu geçirmeyi tavsiye etmiştir. (2)

Hicrî yılın ilk ayı olan Muharrem, aynı zamanda İslâm tarihinde meydana gelen bazı üzücü olayları da hatırlatmaktadır. Çünkü Muharrem, Kerbelâ olayını ve Hz. Hüseyin’in şehadetini hatırlatır…

Hz. Hüseyin… Sevgili Peygamberimizin damadı Hazret-i Ali ile cennet kadınlarının anası Hz. Fatıma’nın (r.a.)’ın ciğerpâresi… Sevgili Peygamberimiz’in dünyanın iki çiçeği, ahirette de “cennet çocuklarının efendileri” diye övdüğü (3) ve haklarında, “Allah’ım, ben onları seviyorum, sen de sev!” diye dua ettiği,(4) adını bizzat kendisinin koyduğu torunudur…

Hz. Hüseyin’in siyasî ihtiraslar uğruna acımasızca şehit edilmesi, sevgili Peygamberimizi ve onun Ehl-i Beyti’ni seven bütün mü’minleri derinden yaralamış, kalplerini incitmiştir.

Ehl-i Beyt, Peygamberimizin mutlu yuvasında yetişmiş, O’nun sevgi dolu gönlünden feyiz almış örnek, model şahsiyetlerdir. Her biri bir yıldızdır. Yüce Allah, Hz. Peygamber’in ev halkıyla ilgili olarak, “Ey Peygamberin ev halkı! Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.”(5) buyurmuştur.

Sevgili Peygamberimiz de Ehl-i Beyti, sahabeyi sevmemizi ve onları örnek almamızı tavsiye etmiştir. İşte bu tavsiyeyi kendisine rehber edinen Milletimizin gönlünde, ehl-i beyt sevgisi kök salmış ve toplum olarak bizleri birleştiren unsurlardan biri olmuştur.

_______________________
1. Müslim, Sıyâm, 202.
2. Tirmizî, Savm 46; Ebû Dâvûd, Savm 56
3. Buhari, Menakıb 22
4. Tirmizî, Menakıb 31
5. Ahzab, 33/33.
Muharrem Ayının Birinci ve Onuncu Günleri Okunacak Duâ

Her kim Muharrem ayının birinci ve onuncu Aşû-ra günleri sabahleyin üç kere bu duâyı okursa Allah Zü’l-celâl Hazretleri’nin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharrem ayına kadar cemî’ belâlardan emîn ve muhafaza buyuracağı rivâyet olunmaktadır.

8 Yorum Yapılmış “Muharrem Ayı/Hicri Yılbaşı 1436”

 1. portakal şekerlemesi nam-ı diğer 23 nisan Says:

  hayırlı ve bol uğurlu sağlıklı mutluluk dolu bir yıl olsun..
  ibadetlerimizi inşallah yerine getirebiliriz..

 2. birincisin Says:

  paylaşımınız için teşekkür ediyorum.Duaları ve namazın nasıl kılınacağını not ettim..İnşallah layığı ile yerine getirebilirim..Bu mübarek günlerde dualarda buluşmak dileklerimle,sevgiler…

 3. LoveMeorLeaveMe Says:

  Allah hayırlı haberler alıcağımız, güzel insanlarla karşılaşıcağımız bi yıl nasip etsin inşallah..

 4. Gönülüncelezzetler Says:

  Sağlıklı,bereketli, güzel bir yıl geçiririz umarım…
  Sevgiler…

 5. evatolyesi Says:

  Allah razı olsun ne güzel bilgiler paylaşmıssın hepimiz için hayırlara vesile olan bir yıl olur inşAllah. Allah herkesin ibadetini kabul etsin İnşAllah.

 6. baharcicegi Says:

  Rabbim bütün müslümanlara hayirlara vesile eder insallah hicri yilbasimizi papatyam dualarin kabul olsun

 7. Esra Çavdar Demirci Says:

  Bu ay hayırlara vesile olur inşaallah, bereketli,mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yıl olur inşaallah. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 8. gulten Says:

  Hayirlara vesile olur inşallah rabbim dualarımızı oruclarimizi kabul etsin paylaşım için çok teşekkürler.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk