ORUCUN FARZİYYETİ

İLMİHAL BİLGİLERİ Yorum Yaz

Allah mübarek etsin

Oruç, hicret-i nebeviyyeden birkaç sene sonra Şâbân-ı şerîfin üçüncü günü farz kılınmıştır. Cenâb-ı Hak azze ve celle âyet-i kerîmede: “Orucun farzıyyeti sizin ittikanız için…” buyurmuştur. Çünkü oruç insanın kuvve-i şehvâniyesini kırdığı gibi nefsin hevâ ve hevesini kırarak bütün âzâları günahdan, isyandan ictinâb ile zühd ü takvaya sebeb olacağı beyân buyurulmuştur. Çünkü insanların dünyevî mesâisi başlıca iki şeye münhasırdır:

Biri tatlı tatlı yiyip içmek arzusudur.

Diğeri de kuvve-i şehvâniyedir.

Bu iki arzu da ancak oruç ile men edilmiş olduğu gibi tasfiye-i cesed ve bazı emrâz-ı kalbiyenin tathîrine de oruç vesile olur. Ve tıbben de midenin tashihine vesile olduğu malûm bir hakîkattir.

Âyeti kerimede şöyle buyuruluyor:

“Oruç farz olunca ey mü’minler, mâlum olan sayılı günlerde oruç tutun. Fakat sizden bir kimse hasta veya misafir yolcu olur da oruc tutamazsa memleketinde âfiyet üzere bulunduğu bir zamanda özür sebebiyle oruç tutamadığı günlerin adedince oruç tutsun ve borcunu ödesin.” (Bakara Sûresi, 184)

Bir hasta, nefsinin telef olmasından veya hastalığının artmasından korkacak olursa oruç tutmayabilir. Veya tutmuş olduğu orucu sıhhatinde gördüğü tehlikeye binâen bilâhare kazâ etmek üzere bozabilir. Fakat hastalığından dolayı orucu bozanlar bilâhare kaza etmesi lâzımdır.

Şu kadar ki orucu bozmak husûsunda mevhum bir korku kâfî değildir. Ancak hastanın tecrübesiyle ve gördüğü zaafın, hastalığın artması alâmetlerinden dolayı kâtî bir zann-ı gâlib bulunmuş olmalıdır. Veyahud hâzık müslüman bir tabib orucu yemesine müsâade vermiş olmalıdır.

Gün aşırı sıtmaya tutulan kimse yani bir gün sıtma tutub da diğer günde sıtma tutmayan kimse sıtma tutmadığı günde zayıf düşeceğinden vehme düşerek orucunu bozduğu halde sıtma zuhûr etmezse kendisine keffaret de lâzım gelir. Fakat pek ağır şiddetli sıtma nöbetine tutulan kimse o gün oruç tutmazsa bir beis yoktur, sonra kaza eder.

Kezâ müsâferet, yolculuk edecek olup en az on sekiz saatlik bir yere gidecek kimse oruca niyet etmeyerek yola çıktıktan sonra oruç tutmayabilir. Fakat oruç tutarsa daha hayırlıdır.

Âyet-i celîlede:

“Oruç tutmaya tâkâti olmayanlar bir gün oruç mukâbilinde fidye verir.” buyurulmaktadır.

“Eğer bir kimse fidye vermek câiz olan yerde fidyeyi bir fıtra bedelinden daha ziyâde verirse o ziyâde kendisi için hayırlıdır. Eğer siz oruçda olan fayda ve menfaati bilirseniz orucun yenmesine müsâade olunan yerlerde de oruç tutmak sizin için hayırlıdır.” (Bakara Sûresi, 184)

Yani, sefere çıkan kimseye bu yolculuğu sebebiyle yolculuğu esnasında oruç tutmağa ruhsat-ı şer’iyye var ise de oruç tutarsa daha hayırlıdır. Çünkü ramazân-ı şerîfde oruç tutanlara mev’ûd olan ecir ve sevaba nâil olmuş olur. Fakat ruhsat-ı şer’iyye üzerine seferde oruç tutulmaz da sonradan kaza edilirse bu kazâ ile ancak, üzerinde, borç kalan farz sâkıt olur. Ramazan-ı şerîfde oruçlu olanların nâil olduğu sevâb ve fazîlete nâil olamazlar.

“Eyyâm-ı ma’dûdda vâcib olan oruç şu ramazan ayının orucudur ki o ramazanda nâsa hidâyet ve doğru yola sevkedici ve hak ile batıl beynini tefrik ettiği gibi Hakk’a îsâl edici açık deliller olduğu halde taraf-ı ilâhîden Kur’ân inzal olundu.” (Bakara Sûresi, 185)

Mahmud Sami Ramazanoğlu


Oruçla İlgili Ayet-i Kerimeler:

183. Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

184. Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

185. Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.

Dinde güçlük yoktur. Allah orucu emretmiştir. Oruç tutma şartları bulunan kimseler oruç tutarlar. Hastalık, yolculuk gibi geçici bir engelden ötürü oruç tutamayan, sonra kaza eder. İhtiyarlık ve iyileşmeyen müzmin hastalık gibi devamlı özrü olanlar fidye verirler. Her türlü zahmete rağmen kendi arzusu ile gönülden oruç tutan ve hayır yapanlar övülmüştür.

16 Yorum Yapılmış “ORUCUN FARZİYYETİ”

 1. Anonymous Says:

  S A,DOLAŞIRKEN BLOGUNU BULDUM,TANIDIĞIMA MEMNUN OLDUM,BUNDAN SONRA DA GÖRÜŞMEK ARZUSUNDAYIM,ARKADAŞ LİSTEME EKLİYORUM İADE-İ ZİYARETE BEKLERİM
  GECEN HAYIRLI BEREKETLİ OLSUN A E O
  susamcorekotu.blogcu.com
  susamcorekotu.blogspot.com

 2. karakazan Says:

  Allahin izniyle erismek üzereyiz Ramazan ayina ins.Rabbim oruclarimizi tutan kullarindan eylesin ins cümlemizi.Papatyam masallah ne kadar güzel yazilar yayinlamisin,hangi arada derede yayinladin canimsin?:)
  Alt tarafi ikin gün ugramadim:);)
  Paylastigin icin Allah razi olsun,ayrica pastane kurabiyeleri de nefis görünüyorlar ellerine saglik canim.
  Simdiden hayirli ramazanlar diliyorum.

  Selam ve dua ile…
  serap.

 3. Baharcicegi Says:

  Papatyam nihayet uzun ugraslar sonucu yorum yazabiliyorum,baska bir siteden denedik oglumla zor oldu ama basardik galiba.umrarim bir dahaki yorum yazmamdada sorun cikmaz.Sen baban her yorum yazisinda bende hemen sana yazmak istiyorum ama hep internet disi kaliyordum insallah bu sitede sorun olmaz eger yorum yazamassam bilki sorun var.
  canim ailenle agiz tadiyla hayirli bereketli ramazanlar dilerim.
  Cpk öpüyorum ablasinin kelebegi

 4. halenze Says:

  kızım sitene besmelsiz girilmez oldu yaw:) dur bari bi abdest alam da gelem:)

  çok şükür ramazan geldi artık bol bol tvlerde adam gibi bşiler izleyeceğiz..

 5. fatosun mutfagından... Says:

  26 ağustos 1922de bir millet özgürlüğü için ayağa kalktı.Mustafa Kemal.2in önderliğindeki büyük taarruzla işgalci güçler 30 Ağustosta Anadolu’dan sökülüp atıldı.işte 86 yılsonra bu büyük zaferi kutluyoruz..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 6. nino Says:

  hayirli ramazanlar

 7. ÖZGÜLÜN TARİFLERİ Says:

  papatya’cigim ne guzel yazilar yainlamissin
  ellerin dert gormesin.Paylastigin icin Allah senden razi olsun.
  bol bereketli hayirli ramazanlar gecirirsiniz insallah.
  kucak dolusu selam ve sevgiler.

 8. Feyza Fidan Says:

  Canım Lulum, şimdiden hayırlı ramazanlar diliyorum güzel bacım,
  öpüyorum çok..

 9. Arzu-hâl Says:

  Allah razı olsun, verdiğin bilgiler için.

  Bir gün sonra Ramazan-ı şerif. İnanamıyorum. Sanki dün gibiydi.

 10. banu gökşin Says:

  canım zafer bayramını kutlarım
  ve hayırlı ramazanlar simdiden.. sevgiler..

 11. İsimsiz, isimli Says:

  PP,
  Başta siz ve yorum bırakan bütün kardeşlerime, hayırlı ramazanlar diliyorum.

 12. serinmavi Says:

  Hayırlı ramazanlar dilerim…
  Selamlar…

  Sevgiler….

 13. halenze Says:

  papatik kız korumamı görürsen söyle arabanın anahtarlarını alsın bu ay izinli ailesiyle gezsin tozsun. Kasadan biraz da para ver şöyle üç beş deste kadar…:))bak gece gündüz çalışıyo hakkı yani:)

 14. Papatya Prenses Says:

  tamamdır bacım emrin başım üstüne :)
  bacım sende görürsen söyle bana PP demesin,çok komik oluyor ve hoşuma gitmiyor;)

 15. halenze Says:

  sen benim mesajımı iletirken kendininkinide söylersin:)) sizlemi uğraşıcam ben :)) korumamla beni yüz göz etme:))

 16. nagehan Says:

  Lulucum hayırlı ramazanlar diliyorum…

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk