Peygamber Efendimiz (sav)’e Dair Kısa Kısa..

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, Dualar Yorum Yaz

lale devri..

Peygamber Efendimiz (sav) rengi görünmeyen ve başkalarını rahatsız edecek kadar ağır olmayangüzel kokular ikram edilinceseverek kullanır,reyhan çiçeği gibi güzel kokulu çiçekler ikram edilince de geri çevirmezdi.

*

Cabir bin Semure’den(r.a) rivaye göre Peygamber Efendimiz (sav), rahatsız edici ölçüye varan bir aşırılıkta gülmezdi. O’nun gülmesi tebessümdü.Peygamber Efendimiz (sav) her tebessüm edişinde dişleri inci gibi görünürdü.

Abdullah bin Hâris Hz.leri de Peygamber Efendimiz (sav)’in sevimliliğini ve güleryüzünü  şöyle anlatır:

-Rasûlullah’tan daha çok tebessüm eden kimse görmedim!

*

Peygamber Efendimiz (sav) sağ tarafına, sağ yanağı üzerine yatarak uyurdu ve şu duayı yapardı: “Ya Rabbi! Beni,kullarını tekrar dirilteceğin günde azabından koru!”

Yatarken şu dualardan birini yaptığı da söylenir:

“Allah’ım! Senin adınla uyur, senin adtınla uyanırım.Allah’a hamd olsu. Bizi yedirdi, içirdi, ihtiyaçlarımızı giderdi, evlerimize sığındırdı, huzura erdirdi. Nice yaratıklar vardır ki, istedikleri ölçüde yiyecek-içeceklerini ve akşam olunca barınacak meskenleri yoktur.”

Uykudan uyandığında ise şöyle dua ederdi: “Allah’a hamd olsun ki, bizi uyuttuktan sonra uyandırdı, dönüş O’nadır.”

*

Peygamber Efendimiz (sav) elbisesinin temiz ve tertipli olmasına önem verirdi. Giyiminte titizdi, dağınıklıktan hoşlanmazdı.

Yeni bir elbise giydiği zaman Allah’a hamd eder, bu yeni giysini hayırlara vesile olmasını diler, elbisenin örttüğü organların şerrinden de Allah’a sığınırdı.

Peygamber Efendimiz (sav), rengi hafif bozuldu,boyası hafif attı diye hergangi bir elbiseyi giymemezlik etmez, israfa kaçmazdı. Ancak mümkün mertebe alacalı,aşırı desenli, göze batan çiğ renkli elbiseler giyinmekten kaçınırdı.

Bundan anlaşıldığına göre Peygamber Efendimiz (sav) estetiğe önem veriyordu. Peygamber Efendimiz (sav)’in giyecekle ilgili tutumunu, “temizlik,tertiplilik,estetiği gözetme,kendine yakıştırma,sadelik ve ihtiyacı karşılama! olarak özetleyebiliriz.

*

Peygamber Efendimiz (sav) düzenli yaşamaya özen gösterir, müslümanlara da her hususda düzenli olmalarını tavsiye ederdi.

Bir gün Peygamber Efendimiz (sav)’in huzuruna saçı,sakalı birbirine karışmış bir adam geldi. Peygamber Efendimiz (sav) o kişiye saçını sakalını düzeltip gelmesini işaret etti,o da düzeltip geldi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu:

-Birinizin, şeytan gibi saçı başı dağınık olmasından böylesi daha iyi değil mi?

Yine birg ün Peygamber Efendimiz (sav), üzerinde kirli elbiseler bulanan birini gösterer: “Şu kişi, acaba elbisesini yıkayacak birşey bulamıyor mu?” buyurdu.

*

Peygamber Efendimiz (sav), beden,elbise, yiyecek, giyecek, ev ve sokak temizliğine fevkâlede önem verirdi.Bununla beraberkalp ve ruh temizliğinin önemini de ısrarla belirtirdi. Bunun içindir ki, “Müslüman elinden ve dilinden diğer Müslümanların zarar görmediği kişidir.” buyurmuşlardır.

 

9 Yorum Yapılmış “Peygamber Efendimiz (sav)’e Dair Kısa Kısa..”

 1. baharcicegi Says:

  Peygamber efendimizin her davranisi hareketi yasantisi bizlere yol gösteriyor,sade mütevazi israfi sevmeyen,sevgi sefkat dolu,düsmanina karsi bile adaletli olup affederdi.
  Allah bizleri ona layik kul peygamber efendimize layik ümmet eylesin Amin

 2. keskinlininmutfagi Says:

  CANIM PAPATYAM
  paylasimin icin rabbim senden razi olsun
  cok güzel yazmissin yine sevgiler
  hayirli cumalar

 3. nergis Says:

  cok güzel bir yaziydi cok saol:)

 4. benimyemeklerim-nilbutikpasta Says:

  canım bu yazıların harika bayılıyorum
  hayırlı cumalar ve güzel bir haftasonu dilerim sevgilerimle nilgün

 5. melisa Says:

  papatyam canım çok güzeldi yazın saol
  her hususta efendimizin sünnetlerine uysak ne düzenli tertipli temiz bi toplum olacağız
  oysaki şuan gençler batıya özenerek bi paspallık bi dağınık giyinme saç baş karışık halde
  çocuklarımızın daha çok bilinçlendirilmesi lazım bu noktada

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki:
  (Peygamberlerin sonuncusu gibi bir şefaatçi olmasaydı, bu ümmetin günahları kendilerini helak ederdi. Bu ümmetin günahları çok ise de, Allahü teâlânın af ve mağfireti de sonsuzdur. Allahü teâlâ, bu ümmete af ve mağfiretini o kadar saçacak ki, geçmiş ümmetlere böyle merhamet ettiği bilinmiyor. Doksandokuz rahmetini, sanki bu günahkâr ümmet için ayırmıştır.

 6. kalderavolkan Says:

  Rabbim yolundan ilerlemek nasip etsin, şefaatine nail eylesin inşallah.

 7. Çilekli Süt Says:

  Teşekkürler papişim güzel bir yazı olmuş.

 8. leyya Says:

  ona tabi olanlardan olalım inşllh.şefaatine nail olalım inşllh.yaratılmışların en güzeli.

 9. "PRETTYCOOL" Says:

  ne güzel yazmışsınız..Allah razı olsun…sevgiler,annenizi de Allah başınızdan eksik etmesin…pastaya bayıldım,süper görünüyor..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk