Puratos’la Çikolata Yapmanın Keyfi!

Blog Etkinlikleri Yorum Yaz

puratos 077

 

Ali Bey’den Puratos’la Çikolata Workshop’u daveti aldığımda çok sevinmiştim. Malum söz konusu çikolata olunca akan sular durabilirdi benim için.

Şimdiye kadar hiç duymadığım bir marka olması biraz tereddütde bırakmış olsa da mailde marka ve fabrika hakkında yeterli açıklama olduğu için, biraz ferahladım.

puratos 010

 

Belçika merkezli çikolata, ekmek ve pastacılık ham ve katkı maddeleri üreten Puratos Türkiye’de bu alanda ilk ve tek fabrika. Hepimizin bidiği üzere ya çikolata, ya da katkı maddesi üreten fabrikalar vardır. Puratos ise ikisini bir arada yürütüyor. Pastane, otel, fırın ve restaurantlarla çalışıyor. Fabrikası Tuzla’da. Satış mağazası ise Kağıthane’de.

Aranızda butik pastacılık yapan, pastanesi olanlar varsa Kağıthane’deki şubeyi görmenizi tavsiye ederim. Kg.ları beni aştığından dolayı alamayacak olmak içimi buraz burksada yakından görme imkanına erişebilmek güzeldi.

puratos 006

 

Bu gördüğünüz kırmızı ve sarı kırmızı şeyler kakao ağacının meyveleri. Tabiki gerçekeri değil, Belçika’dan gelen maketleri. Bir de turuncusu vardı. Kakao meyvesinin yetiştiği yöreye göre rengi farklı olurmuş. Belçika, Hollanda, Afrika..

 

puratos 012

Kakao ağaçlarıyla ilgili çok hoş bir ayrıntı öğrendim. Kakao ve dolayısıyla çikolata koku noktasında çok hassas. Yakınında bulunduğu kokusu baskın herşeyin kokusunu kapma özelliğine sahipmiş. Mesela çikolata ustamız Mikail Usta, bir kaç gün önce Antalya’da yaptığı bir çikolata şovunda bir balık lokantasında çalışmak durumunda kalmış. Herşey dezenfekte edilmiş olsada, hazırlanan çikolataların hepsine balık kokusu sinmiş. (neyseki çikolatalar dekor amaçla yapılmış)

puratos 041

Ayrıca kakao ağacı yetiştiren ükelerde meyve aromalı çikolata yapmak içinse yapılan şuymuş: Muzlu çikolata yapmak için, kakao ağaçlarının olduğu araziye, bir ağacın yanına muz ağacı dikmeniz yeterliymiş. Kakao ağacanın kökleri, toprağın altından muz ağacının aromasını almakta ve o kakao ağacından elde edilen kakao ve kakao yağıyla muzlu çikolatalar üretiliyormuş. Malesef bu ülkemizde yok. Muhtemelen böyle çikolatalar da özel üretim olup Belçika, Hollanda gibi ülkelerde satıştadır.

puratos 058

İnsanın çikolatayı içesi geliyor resmen değil mi? :)

 

puratos 028

 

O günkü konumuz çikolata yapımı olduğu için, ekmek ve pastacılık alanına dalamadık tabi. Fakat ustalarımız bizer için cupcakeler ve ekmekler pişirmişti. O enfess ekmeklerle şahane sandviçler hazırladı stajyer ustalar. Öyle güzeldi ki fotoğraf çekmek aklıma gelmedi şahsen. Hele bir tahıllı, yemişli ekmek vardıki aman Allah..

puratos 063

 

Biz sandviçlerimizi yiyip, çaylarımızı yudumlarken Mikail usta, bize yukarıda anlattığım bilgileri ve anlatamadığım bilgileri verdi. Bir yandan çikolata yapımına başladı.

 

puratos 074

 

Daha sonra hep birlikte çikolata yapımına geçtik. Ben kardeşim için sarı kırmızı çikolatalar da yaptım. Kiminin üzerini sade bıraktık, kimini simledik, kimini fanatikleştirdik.. Aralarına dolgu olarak, marzipan, portakal – limon ve kahveli kremalar doldurduk..

 

puratos 091

 

Doya doya çikolataya bulandık yani anlayacağınız. Hep yaptık, hem yedik.. Bu güzel günde güler yüzleriyle bizlerle ayrı ayrı ilgilendikleri için Ali ve Gökşen’e, bizi bilgileriyle aydınlatan Mikail Usta’ya çok teşekkür ederim!

puratos 008

3 Yorum Yapılmış “Puratos’la Çikolata Yapmanın Keyfi!”

 1. gülşah Says:

  canım resımler cok güzel görünüyor davetıye nasıl gelıyor bana da gelse ben katılırdım

 2. karamelli dondurma:) Says:

  şu anda hiç iyi değilimm !!!!
  muzlu çikolata bana çok ilginç geldi hey Allah’ımın kudretiii!!!!
  anacığının maceraları haniiii

 3. gonuluncelezzetler Says:

  Burası çikolata cenneti gibi bayıldım bayıldımm…Bende annen gibi orada olmak isterdim doğrusu:))…Boll çikolatalı günler dilerim…

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk