Ramazan-ı Şerif Niçin Gelmez?

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, Makaleler Yorum Yaz

papatya

  Şükür sana kavuşturana canım Ramazan! Gelişine sevindiğimiz, gidişini anlamadığımız, seni yaşarken kıymetini bilmediğimiz mübarek ay hoş geldin, safalar  getirdin. Hanelerimize bereket, gönüllerimize sürur doldur, seni hakkıyla yaşamayı, hakkıyla oruç tutmayı, hakkıyla fitre vermeyi, hakkıyla iftar etmeyi ve kabul olunmuş ibadetlerle bayrama erişmemizi nasip etsin Rabbim.

  Geçtiğimiz pazar günü, severek okuduğum köşe yazarlarından İsmail ağabeyin kaleme aldığı makalenin Ramazanla ilgili kısmını paylaşmak istiyorum sizlerle..

♥    ♥    ♥

“Ramazan, ekran başında ardı arkası kesilmez, uçağı bucağı görünmez ilahiyatçı tartışmalarını dinlemek için gelmez. Takva gibi, zühd gibi, cihat gibi, sabır gibi ‘orucu bozmayan şeyler’i anlatmak dururken geceli gündüzlü ‘orucu bozan şeyler’ konuşulsun diye gelmez.

Ramazan, zengin iftar sofraları kurulsun, şatafatlı iftar davetleri verilsin diye gelmez. İftar sofralarımızı fakire, düşküne, ihtiyaç sahiplerine açmadığımız iftarın bir yanı hep eksik, bir yanı hep kusurlu kalacaktır.

Ramazan, ‘oruç sana dokunuyor’ diye etrafındaki herkesi kırıp dökmen için gelmez. Aç-susuz kalmanın bünyende oluşturacağı tahribata sabretmen gerektiğini anlamanı umut ediyoruz.

Ramazan, ‘nerede o eski Ramazanlar’ geyiği yapman için gelmez. Orta oyununu hatırlamak, meddahı anımsamak, Hacivat-Karagöz’ü raftan indirmek için uğramaz şehrimize. Müze değildir. Yaşayan, yaşatan, bizi diri tutan, Allah’a yakınlaştıran bir şeydir Ramazan.

Ramazan, asitli içecek reklamı için gelmez. Tüketim kültürünün seni ittiği yere doğru ilerlemenin tuttuğun oruçla doğrudan bir ilgisi yoktur. Merak etmeyesin. En nihayet, bir karpuz ve azıcık peynirle de iftar edebilirsin. Hatta bence etmelisin. O içecek sofrada olmadığında, o pide masaya konmadığında, o tatlı eksik olduğunda orucuna bir şey olmayacak.

Ramazan, sokakta yediğin içtiğin şeyi ‘ama bu benim özgürlüğüm yaaa’ diye savunman için gelmez. Uzun yaz günlerinde özgürlüğünü biraz ötede, gözlerden biraz uzakta kullanmanın ‘özgürlüğünün kısıtlanması’ ile değil ‘ötekine duyduğun saygı ile’ alakası vardır.

Ramazan, sokakta bir şey yeyip içene hakaret edebilmen için gelmez. Herkesin saygısı kendisi kadardır. Herkesin ibadeti kendinedir ve en nihayet o büyük günde herkes kendi yapıp ettiğinden sorumlu olacaktır. Sen ‘şeriat polisi’ olmadığına göre Ramazan günü sokakta bir şey yeyip içen insana herhangi bir şekilde müdahale edemezsin.

Ramazan mübarek.

İsmail Kılıçaslan

5 Yorum Yapılmış “Ramazan-ı Şerif Niçin Gelmez?”

 1. gulten Says:

  Güzel paylaşımınız için çok teşekkürler ismail bey ne güzel ifade etmiş kalemine sağlık.

 2. Ayşe D. Says:

  Feyzle sağlıkla geçsin inşAllah..Tüm dostlara Hayırlı Ramazanlar dilerim :)

 3. Serpil Says:

  Hoşgelsin Ramazan. Huzuruyla bereketiyle, hakkıyla yaşamayı ve yaşatmayı nasip etsin Allah.

 4. elif Says:

  Ne kadarda güzel ve de doğru bir yazı paylaşmıssınız sayenizde bizlerde okuduk cok saģolun Rabbim ramazan-ı serifi hakkıyla yaşamayı nasip etsin inşallah….

 5. kalpkurabiye Says:

  ısmail Kılıçaslan’ ın bu yazısını çok haklısın diye diye okumuştum en çok asitli içecek reklamlarına uyuzummm inşallah bir gün sona erer. Ramazanın gerçekten ne olduğunu idrak ederiz.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk