Şaban Ayı

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

gül

Bugün Rabbim  mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayının ilk günü. Her zamankinden daha fazla duaya ihtiyaç hasıl olan şu günlerde, içinde bulunduğumuz mübarek zaman dilimini daha iyi geçirmeli, daha çok ibadet ve dua etmeliyiz.

Rabbim dirlik düzenimizi bozmasın, daha güzel, ferah günler göstersin ülkemize ve tüm müslüman alemine inşallah.

Bu ay ayrıca tespih çekmek isterseniz günde 100 defa:

İlk 10 gün: Subhânallâhi’l-Latîf.
İkinci 10 gün: Subhânallâhi’r-Rezzâk
Üçüncü 10 gün: Subhânallâhi’l-Azîz

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Oruç ayı olan Ramazan ayından hemen önce gelen Şaban ayı Ramazana hazırlık olması sebebiyle orucun çok tutulması gereken bir aydır. Zira Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem ramazandan sonra en çok bu ayda oruç tuttukları rivayet edilmiştir. Bu hususta Hz. Âişe’nin (r.a.) şöyle bir rivayeti vardır:

“Resûlullah aleyhissalâtü vesselam bazı aylarda çok oruç tutardı. Hatta biz, onu bu ayda hiç iftar etmedi sanırdık. Bazı aylarda da çok iftar ederdi. Hatta biz, onu bu ayda hiç oruç tutmadı derdik. Resûlullah’ın Aleyhissalâtü Vesselam Ramazan’dan başka bir ayın orucunu tamamladığını görmedim. Şaban’daki kadar, çok oruçlu olduğu bir ay da görmedim.” (Buharî, Savm, 51)

Hz. Âişe başka bir rivayetinde bu konuda şunları söyler:

“Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam senenin hiçbir ayında Şaban ayındakinden fazla oruç tutmaz ve şöyle buyururdu: “Amellerden gücünüzün yettiğini yapın. Çünkü siz bıkmadıkça, Allah da size asla bıkmış muamelesi yapmaz. Allah yanında amelin en makbulü, kişinin az da olsa devam üzere işlediği ameldir.” (Müslim, Sıyâm, 177)

Bu hususla alakalı olarak bir gün kendisine: “Ya Resûlallah, Ramazan’dan başka en faziletli oruç hangi aydadır?” diye sual edilince bu soruya Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam, “Ramazan’ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şaban’da tutulan oruçtur” cevabını verirler. (Tirmizî, Zekât, 28)

Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem’in bu ayda çok oruç tutmasının hikmetini öğrenmek isteyen Üsâme (r.a) Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’e “Yâ Resûlallah, Şaban ayında tuttuğunuz kadar hiçbir ayda oruç tuttuğunuzu görmedim” der. Bunun üzerine Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam şöyle buyururlar: “Receb ve Ramazan ayları arasında şu Şaban ayında insanlar gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Âlemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir.(içinde Berat Gecesini bulunduran ay) Ben oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.” (Neseî, Savm, 70)

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem, ümmetine bu ayda gafil olmamaları yönünde ikazda bulunmuştur. Bir daha ki Şaban ayına ulaşacağımız meçhulken bu Şaban’ı son Şaban’ı geçiriyor gibi ihya etmek ve Efendimiz’e salât u selam getirmek, elimizden geldiğince bu ayı oruçla geçirmek Şaban’ın hakkını verme adına yapılabilecek hususlardır.

Allah, bizleri Şaban’ı hakkıyla değerlendirenlerden eylesin. Âmin…

5 Yorum Yapılmış “Şaban Ayı”

 1. elif kızın anası Says:

  amıınnnn :)
  ne kaadr güzel ve bereketli günler bunlarr Rabbım hayırlısı ile idrak etmeyi ona ayık birer kul olabilmeyi nasip etsin..

 2. birincisin Says:

  Amin.Bu günlerin kıymetini bilerek ibadet edebilmeyi Rabbim nasip etsin bizlere.

 3. evatolyesi Says:

  Amin canım sevgiler

 4. Esra Çavdar Demirci Says:

  Amin. Allah hayırlısı ile Ramazan ayına ulaşmayı nasip etsin. Recep ayı için yazdığınız tesbihleri çektim. Şimdi de inşaallah Şaban ayı için yazdığınız tesbihleri çekeceğim.

 5. gulten Says:

  aminnnn hayırlara vesile olur inşallah rabbime layık kullar olabilmek temennisiyle.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk