Sulu Köfteli İftar Menüsü

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, İFTAR SOFRALARI ve Menüler Yorum Yaz

sulu köfte 005

Sulu köfteyi çok seviyorum, akşama ne var sorusunun cevabı sulu köfte ise mutlu oluyorum. Twitterdan takip edenlerin gördüğü üzere iftarda sulu köfte yiyeceğim için heyecan duyabiliyorum. :))

Aslında hayatta mutlu olacak ne kadar çok şey var değil mi, sulu köfte gibi işte. Kimisi için sıradan benim için değil. Olumsuzluklara odaklanmak yerine şükrümüzü artırsak ne kadar güzel olur halbuki.

Neyse efendim konu başka yerlere sapmadan diyeceğim şu ki; sulu köfte bence hem çorba hem ana yemek kategorisine girer. Bu yüzden menüde sulu köfte varsa insan başka ne yapacağını düşünür. Bizim iki gündür soframızda olan menüyü sizlerle paylaşmak istiyorum bu vesile ile.

sulu köfte 012

İftar Menüsü:

Ayrıca bu menünün yanına bir salata daha yapmak isterseniz soğuk buğday salatası güzel bir seçenek olacaktır.

Bayrama sadece 6 gün kaldı nasip olursa. Ramazan-ı Şerif’in en kıymetli günleri de hızla geçip gidiyor. Malumunuz son on gece ayrıca ehemmiyetli. Bu konu ile ilgili kısa bir vaaz paylaşmak istiyorum sizlerle:

“Eğer Ramazan’ın ilk 20 gününde Ramazan’ı olması gerektiği gibi değerlendiremediğinizi düşünüyorsanız, şu son 10 günde, Ramazan daha yeni başlamış gibi davranın. Geçmiş pişmanlıklarınızın, olumsuz düşüncelerinizin, karamsarlığınızın bu son günlerinizi de mahvetmesine izin vermeyin. Tertemiz bir sayfa açın, bu günleri en iyi şekilde değerlendirmeye bakın! Bu son 10 gecede yeniden motive olup şevklenmeniz ve çevrenizdekileri de motive etmeniz için dua ediyorum. Ayrıca bu zamanlar, kendiniz için -Kuran okumak, mescide daha çok gitmek, daha çok dua edip daha çok zikir çekerek geçirmeniz gereken zamanlar olduğu gibi, aynı zamanda çevrenizde (hatta ailenizde bile) dinden uzaklaşmış, çok fazla dinî ibadetler, aktiviteler yapmayan kişilere de elçilik yapmanız, onlara ulaşmanız gereken zamanlardır. Allah Teala Kur’an’da تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ “Melekler ve ruh, onda (o gecede) Rab’lerinin izniyle her bir emir için inerler.” (Kadr/4) buyurmakta ve “min kulli emrin” ifadesini nekra (bilinmeyen) şekilde söylemesi, “her çeşit emir için” anlamını katmakta. Bunun anlamı, bu geceler de ve özellikle Kadir gecesinde insanların kaderleri değişebilmekte. Onları iftara çağırın, nasıllarmış diye sorun, illa onlara tebliğ etmeniz, vaaz vermeniz ya da Ramazan hakkında kötü düşünmelerine sebep olmanız gerekmiyor. Ama dolaylı yollardan, dinden uzaklaşmış insanların kalplerini yumuşatmada bu geceler çok iyi bir fırsat. Yani bu 10 gece, insanlık tarihi için bulunmaz bir fırsattır. Dolayısıyla Allah bizlere bu 10 gecede daha iyi kullar olmak için çalışmayı ve aynı zamanda da diğer insanların (önce aile,sonra akrabalar,sonra arkadaşlar vs. yakından uzağa doğru) kalplerini yumuşatmada aracı olmayı nasip etsin.”

|Nouman Ali Khan

2 Yorum Yapılmış “Sulu Köfteli İftar Menüsü”

  1. gülten Says:

    canım hayırlı akşamlar sulu köfte sevenlerdenim küçük şeylerle mutlu olan gönlü güzel papatyam ellerine sağlık rabbim bu günlerimizi aratmasın.

  2. aylin Says:

    bayılırım ben bu yemeğe fotoğrafa da ayrıca bayıldım demeden geçmeyim ellerine sağlık

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk