Üç Aylar Başlıyor..

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

papatya

Rabbim nasip ederse 20 Nisan Pazartesi günü mübarek üç ayların içine giriyoruz;  yani Recep Ayı’nın ilk günü. 23 Nisan Perşembe gecesi ise Regaip Kandili. Üç Aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regâib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat’le devam eden, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda bayrama dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır. Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:

“Recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.” “Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.”

♥    ♥    ♥

Recep ayını oruçla karşılamak, ilk perşembe gecesi olan Regaip kandilini oruçla karşılamak, ayrıca bu ayların 13-14-15.günleri de oruçla geçirmek çok efdaldir. Yine bu ay ibadetlerimize daha fazla özen gösterip, ilaveler yapmamız gerektiği gibi hassaten her gün bir tesbih İhlas suresi okumak da tavsiye edilmiştir.

Efendimiz (sav) ‘in Recep Ayı için tavsiye ettiği tesbih:

” İlk 10 Gününde 100 kere Sübhanel Hayyil Gayyum”

İkinci 10 Gününde 100 kere Sübhanallahil Ehadissamed

Üçüncü 10 gününde 100 kere Sübhanallahirrauf

 

Daha önceki senelerdeki üç aylar yazılarına da bir göz atmanızı tavsiye ederim. ( Link1,  link2,  link3 )

♥    ♥    ♥

“Allah’ım! Bizleri Regâib ile Sana rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazanın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle!”

3 Yorum Yapılmış “Üç Aylar Başlıyor..”

  1. elif Says:

    Bu güzel paylaşım için teşekkürler Üç aylar tüm islam alemine hayırlar getirsin inşallah…

  2. Esra Çavdar Demirci Says:

    Ağzınıza sağlık, bu tür yazılarınız öyle hoşuma gidiyor ki, keşke daha uzun olsada okusam diyorum. Allah razı olsun. Allah hepimizi mübarek Ramazan ayına ulaştırsın inşaallah…

  3. aylin Says:

    Bu güzel bilgiler için Allah razı olsun :) amin

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk