Yufkadan Kolay Pişi ve Kahvaltı Sofrası

HAMUR İŞİ, Kahvaltı ve Sahur Sofraları, KAHVALTILIK Yorum Yaz
yufkadan pişi

Merhaba!

Hafta sonu kahvaltıları olsun, misafir ağırladığımız kahvaltılar olsun pek çoğumuz sıcak biraz da kalorili bir tarife ihtiyaç duyuyoruz. Ne yapalım genetik mirasımız böyle :)))

İşte bu kolay tarif kahvaltıların baş tacı olacak hiç şüpheniz olmasın. Geçtiğimiz günlerde canım Aslıcığımda görür görmez ben bunu yapmalıyım demiştim ve hemen yaptım. Biz çok beğendik ve çok ilginç ama gerçekten kızarmış yufkadan ziyade pişi gibi oluyor. Yalnız lütfen market yufkası değil, elde açılmış yufkacı yufkası alın.

Malzemeler:

2 tane yufka
2 tane yumurta
Kızartmak için sıvı veya zeytinyağı

*Ben zeytin yağında kızarttım, gayet güzel oldu.

*Asla yumurta kokusu olmuyor, içiniz rahat olsun.

*Doya doya yemek isterseniz (yetişkinler için) kişi başı bir yufka olarak hesap edebilirsiniz. Ben iki yufka kızarttım ve bir tabak çıktı, üç kişi yedik. Ama daha olsa yenirdi. :)

Yapılışı: Her yufka için bir bütün yumurta kullanacağınız. Ben ölçü karışmasın diye önce bir yumurtayı kaseye kırdım ve çırptım. Masaya yufkayı serdim, yumurta fırçası ile her tarafına yumurtayı sürdüm. Dilerseniz iki yan kenarı biraz içeri doğru kıvırın ve sonra boydan üç parmak eninde katlaya katlaya gidin. Katlanmış yumurtalı yufkayı tercihen üç parmak eninde kesin. Diğer yufkalara da aynı işlemi yapın.

Tavaya bir parmak kadar yağ koyun ve kızınca yufkaları atın ve arkalı önlü kızartın. Sıcak sıcak servis yapın. :)

yufkadan pişi  038


Bu yaz annem turşu kurmanın yanı sıra sirke ve zeytin de kurdu. Hem yeşil hem siyah zeytin, ikisi de çok güzel oldu maşallah. Sanırım seneye bir yıllık zeytinimizi kuracağız. Acıka da onun elinden…

Mutlu, keyifli, bereketli sofralarımız ve günlerimiz olsun inşallah..

2 Yorum Yapılmış “Yufkadan Kolay Pişi ve Kahvaltı Sofrası”

  1. Huri Says:

    Geçen haftasonu geçirdiğim pişi krizine ilaç gibi geldi.ellerine sağlık.

  2. elif Says:

    Her zamanki gibi muhteşem bir masa analı kızlı ayakta alkışlamaya devam sizi :)) cok pratik bir tarif olmuş ellerinize sağlık maalesef izmir yufkasına alışık olunca burada yufka beğenemiyorum buzluktaki stoklarda da bitti yenilenir yenilenmez tabiki seve seve deneyeceğim ee oğluşlarda geldi gelecek zaten :) :) :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk